چهارشنبه 5 تير 1398 - 23 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
 سایت های مرتبط
آمار سايت
امروز : 158
ديروز : 202
ماه : 627
شهيد مسعود كفيل افشار

شهيد مسعود كفيل افشار در پنجم ارديبهشت سال 1336در يك خانواده روحاني در شهرستان مراغه ديده به جهان گشود. پدر ايشان يكي از علماي وارسته و از معدود مقلدين امام راحل در اين شهر بود. آن زمانها كه نام خميني(ره) وحشت بر دل دستگاه طاغوت مي افكند و بسياري از مردم جرأت ذكر نام آن معمار كبير انقلاب را نداشتند ، در منزل آقا شيخ محمود روحاني عكسي از امام (ره) قاب شده بود و جلوه اي ملكوتي به منزل داده بود. مسعود در چنين خانه اي ودر زير سايه چنين پدري رشد يافت و تا 12 سالگي از محضرش بهره ها گرفت ؛ اما دست تقدير در سال 1348 او را از مكتب فيض پدر محروم نمود. با اين حال مسعود نوجوان در كنار برادران و مادر مؤمنه اش به رشد و تحصيل ادامه داد  و در رشته بازرگاني ديپلم گرفت و در تاریخ 1357/8/22لغایت 1358/2/22 راهي خدمت سربازي گرديد و به عنوان سپاهي دانش (اداره کل سپاه دانش) به تعليم بچه هاي محروم روستايي دور افتاده در حومه هشترود همت گماشت

 ايشان از همان اوايل تحصيل ضمن سعي و كوشش در درسهايش در مساجد و انجمنهاي اسلامي مشغول فعاليتهاي مذهبي بود و از كتابهاي موجود در آنها استفاده مي كرد. در نگاهش دريايي از ذكاوت و تيز هوشي موج مي زد و تلاش و كوشش بي اندازه اش براي نشر و گسترش فرهنگ اسلامي ، ديگران را به اعجاب وامي داشت. در زمان شروع انقلاب اسلامي هم قدم با امت به پا خواسته ايران در قيام حسيني و نهضت ضد شاهنشاهي شركت نموده و با فعاليت خود در تظاهرات به نداي رهبر انقلاب ، امام عزيزمان لبيك گفته و بعد از 22 بهمن سال 57 در كانون نشر فرهنگ اسلامي مراغه كه بعدها به  سپاه پاسداران مبدل گرديد در تاریخ 1358/2/22 در سپاه مراغه انجام وظيفه نمود و در تاریخ 1358/4/2 به عنوان امور مالی سپاه مراغه و بعدها به علت فعاليتهاي چشمگير و مستمر در سپاه مراغه به شوراي فرماندهي سپاه انتخاب شد.

بعد از چند ماه در پاییز سال 1360 به عنوان "شهردار هشترود" انتخاب شد.به محض ورود به محل كارش حتي لحظه اي هم صبر نكرد و دستور داد ميز بزرگ و صندليهاي زيباي جناب شهردار را از اطاق بيرون برده و چند تا پتوي سربازي كف اتاق بيندازند تا مزه ميز رياست و صندلي چرخان در مذاقش كارگر نشود
ايشان در مرداد ماه سال 61 تشكيل خانواده داد و در تابستان 62 به عنوان "شهردار مرند" منصوب شد. هنوز دو ماه از عمر شهرداري مرند نگذشته بود كه مسعود براي رتق و فتق امور شهرداري محل خدمت خود به تبريز رهسپار گرديد و در اينجا بود كه آن ملاقات به ظاهر ساده و در عين حال تاريخي با سردار سرلشگر 31 عاشورا شهيد مهدي باكري به وقوع پيوست.پس از اين ديدار و با توجه به تاكيد آقا مهدي ميني بر ضرورت حضور مسعود در جبهه ، ايشان چون پرنده اي بال گشود و به سرعت راهي مرند شد و بدون تكلف و علي رغم مخالفتهاي فرمانداري و استانداري وقت به همراه همسر و فرزند تازه به دنيا آمده خود به سمت مراغه حركت كرد. و بعداز وداع با تك تك خانواده خود را به ميدان نبرد رساند.

او در آخرين سفر خود در مرحله سوم عمليات والفجر 4 در تاريخ 1362/8/12 همراه با هم رزمانش در منطقه پنجوين عراق نداي حق را لبيك گفت وبه درجه رفيع شهادت نائل آمد . روحش شاد و راهش پر ره رو باد.

نوشته شده در   سه شنبه 25 فروردين 1394  ساعت  10   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مراغه
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید